Czy haker przejął strony marketerów? Zabezpiecz się przed trollingiem

Czy haker przejął strony marketerów? Zabezpiecz się przed trollingiem

Ach, ten tytuł brzmi jak najgorszy na świecie clickbait. Zrobiłem to celowo, bo sprawa jest warta uwagi i bynajmniej nie ze względu na zbliżający się Prima Aprilis. Dlaczego? Zobaczmy te 3 pierwsze strony www, bo coś tu nie gra:


Paweł Tkaczyk

Zarabia na życie opowiadaniem historii, jeden z najbardziej zasięgowych marketerów w Polsce. Zawsze w koszulce nawiązującej do Batmana. A co się dzieje po kliknięciu w pawelktaczyk.pl? Cóż, nie będę spojlerował.


Michał Sadowski

CEO narzędzia do monitoringu sieci, Brand24. Mega ogarniacz i pozytywna postać, a przy tym fan kebabów. Gdzie kieruje ta strona? Zobaczcie sami: michałsadowski.pl


Maciek Budzich

Prowadzi bloga o mediach, chyba jeszcze od czasów internetu noszonego w wiadrze. Wykładowca, organizator wielu inicjatyw, wielki fan Islandii. No i do tego ostatniego nawiązuje maciekbudzich.pl


Co łączy te dziwne przypadki?

Przede wszystkim nie są to ich oficjalne domeny, ale tego nie musieliście wiedzieć. A tak poza tym, to ja je kupiłem. Zapytacie: wtf dlaczego?

Oczywiście chłopakom oddam je za darmo jeśli tylko będą chcieli, ale w tym całym zamieszaniu chodzi o coś więcej niż żarty i zabawę. I domen zgarnąłem znacznie więcej, żeby wam coś uświadomić:

A co jeśli ktoś od dawna podszywa się pod ciebie lub twoją firmę?

Według danych ICANN tylko 1% domen jest rejestrowanych pod utworzenie nowej strony. Pozostałe to przekierowania z literówek, rozwinięcia nazw, czy spekulacje domenami. Jest nawet kilka znanych przykładów, jak chociażby amazone.com, którym zabezpieczył się gigant e-commerce. Błąd z “e” na końcu był chyba dość częsty we Francji, bo właśnie tam kieruje nas domena.

Jest też Microsoft, który od dawna oprócz microsoft.com ma też microsoft.cm, żeby zabezpieczyć się przed zbędnym przeszkadzaniem działowi prawnemu w ustawianiu powiadomienia o cookies na stronie.

Ale raz mieli dość zabawny przypadek z kanadyjskim studentem, który nazywa się Mike Rowe i zarejestrował domenę mikerowesoft.com. Też nie wiedziałem, co w niej szczególnego, dopóki nie przeczytałem adresu na głos. Skończyło się na odzyskaniu domeny przez giganta i wycieczce po siedzibie dla studenta.

Dawniej było jeszcze ciekawiej

Chodliwe adresy trzeba rejestrować szybko, ale mistrzem był Dennis Toeppen, który w 1995 roku miał już 200 domen znanych firm. Wśród nich były największe linie lotnicze, producenci sprzętu elektronicznego, celebryci, a nawet stadiony i kluby sportowe. Oczywiście został pozwany za cybersquatting, ale warto odnotować w historii internetu tę ciekawą postać.

Polacy są czujni

Niebezpiecznik trzyma domenę rnBank.pl i nietrudno się domyślić z czym ma być mylona. A taki PolskiBus jeszcze rok przed sprzedaniem pierwszego biletu zgłosił do Urzędu Patentowego sporo znaków towarowych, np. polskibus.com, polskibus.pl czy polskibus.com.pl, ale wszystkie odrzucono. Więcej na blogu Mikołaja Lecha.

Ja też zostałem strollowany

A wszystko przez Jakuba Cyrana, który zainspirował mnie najpierw do zgarnięcia kilku domen, a później napisania tego tekstu. Czytając o mnie trafisz na kreatywne reklamy i niestandardowy marketing, jednak zgarnięta mi sprzed nosa domena kubabiel.pl mówi coś innego 🙂

Pan Cyran nie tylko optymalizuje sprzedaż w różnych firmach, ale też stroi sobie żarty na co najmniej tych dwóch domenach:


Maciek Lewiński

Zamiast pokazywać analizy danych i szkolić z Google Analytics (w czym jest mistrzem), na macieklewinski.pl zmienia się w rosyjskiego nauczyciela od Metrika Yandex. Zresztą nie byle jakiego, bo zawsze wejście na tę stronę poprawia mi humor.


Kamil Kozieł

Zna się na prezentacjach jak mało kto i właśnie z tego tematu szkoli całą Polskę. Często mówi o czterech warstwach prezentacji, co jest jego autorską metodą i tytułem wielu występów. Pewnie nie jest zadowolony z tego, co widzi na czterywarstwy.pl – sam zaproponowałem dokładnie to wideo i uważam je za najśmieszniejsze z całego zestawienia. Jestem dumny!


Dorzuciłem od siebie jeszcze to:


Janina Bąk

Zna się na żartach i statystyce, a łącząc te dwa napisała książkę. Podobno statystycy najbardziej na świecie nie lubią określenia “jak idę ja i pies, to statystycznie mamy po 3 nogi”, dlatego janinabonk.pl zapewni mi najgorszy krąg w piekle (obok tych co jedli kiełbasę w piątek).


Tomasz Manikowski

Król dystansu i czarnego humoru. Często mówi, że nie wszystko w biznesie musi mieć ręcę i nogi, ale dobrze żeby miało ludzką twarz. Jeden z najlepszych niepełnosprawnych mówców w Polsce, dlatego tomaszmankowski.pl nie mogła kierować nigdzie indziej. Pytałem, nie będzie mu przykro.


Tomek Palak

W wolnych chwilach szalony gitarzysta i bard, a na co dzień pierwszy prawnik polskiego internetu i wyśmienity prelegent. A jak prawo, to tylko tomekpalak.pl


Dagmara Pakulska

Nie miałem w początkowym troll-zestawieniu, ale ten pomysł bardzo mnie rozbawił. Dagmara szkoli z Linkedina i każdego dnia pokazuje, dlaczego warto tam być. No i te powody zebrałem w jednym miejscu: dagmara-pakulska.pl


Domena to nie wszystko

O tym uświadomił mnie właśnie Maciek Lewiński. Domena może zgarniać nazwy z literówkami, albo zostać użyta w nieetycznej reklamie, ale to wyszukiwarka jest pierwszym miejscem, do którego sięgamy. Tutaj szersze spojrzenie na temat płacenia Googlowi za pierwsze miejsce w wynikach.

Jakub Biel - reklama w google