Najlepsze reklamy świąteczne – Pornhub, Oreo, GUCCI i kupa kota 🎅🏼

Co roku wygląda to tak samo – wszystkie marki wypuszczają reklamy świąteczne i codziennie rano w pracy muszę się denerwować (kiedy ktoś zmarnował duży budżet na słabiznę), śmiać na głos (kiedy spot jest zabawny), albo wzruszać. Całe szczęście nikt nie czyta wstępów, więc mogę się przyznać, że na trzech z tych reklam trochę zaszkliły mi się oczy i to akurat w dniu kiedy sąsiad nie kroił cebuli na obiad.

Trochę czasu na to poświęciłem, bo naprawdę ciężko wybrać najlepsze spoty. Początkowo miało być TOP10, ale ostatecznie wyszło znacznie więcej, bo 10 grafik i aż 22 filmy. Trochę je przemieszałem, żeby nie było nudno, więc znajdziecie tu ucieczkę z więzienia, wielką imprezę, pozorowaną śmierć, a nawet Frankensteina. Miłego seansu! 🎄

Najlepsze reklamy świąteczne:

1. IKEA – Early Christmas Sale

Teoretycznie im dłuższy sezon świąteczny, tym więcej można sprzedać. Nie wiem ile w tym prawdy, ale IKEA w swojej kreacji namawia do zakupów już od 19 października. Reklama bardzo fajnie pokazuje, że choinka jeszcze jest mała, bo i do świąt zostało trochę czasu.

reklama świąteczna IKEA - mała choinka

2. Empik – Żeby Cię lepiej widzieć | Reklama świąteczna 2018

To dość zaskakujące, że aż do dzisiejszego researchu nie kojarzyłem tego spotu, a naprawdę zasługuje na wyróżnienie. Marka wykorzystała motyw bajek Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosi, 7 krasnoludków i Dziewczynki z Zapałkami, w której wszyscy bohaterowie są skupieni na swoich smartfonach. Główna bohaterka próbuję znaleźć kogoś do zabawy, niestety bez powodzenia. Później do akcji wkraczają rodzice, ale nie będę zdradzać zakończenia 🐺

3. M&S – Christmas with love from Mrs Claus

Bardzo ładnie nakręcona reklama, w której występuje nie tylko Mikołaj, ale i jego żona. Choć tak naprawdę główną rolę odgrywa skłócone rodzeństwo, a zwłaszcza mały Jake grający wszystkim na nerwach.

4. Durex – HO HO HO

Na pierwszy rzut oka to tylko jeden ze znaków rozpoznawczych św. Mikołaja, czyli HO HO HO. Ale Durex nie mógł podejść do tego zwyczajnie, więc zobacz ich grafikę świąteczną obracając ekran do góry nogami 😅

reklama świąteczna Durex - napisy HO HO HO do góry nogama oddają dźwięki z łóżka

5. Plenty – Xmess

Plenty produkuje ręczniki papierowe i jak mało kto zdają sobie sprawę, że idealne święta nie istnieją. Świetnie widać to w ich spocie, w którym przekraczane są kolejne granice perfekcjonizmu na rzecz zwykłych sytuacji (boli od oglądania, ale to tu pojawia się tytułowy kot). W tych wszystkich chwilach z pomocą przychodzi firma, która nie boi się brudu.

6. Lidl – Big on a Christmas you can ALWAYS believe in

Choć początek jest dość nudny i telewizyjny, to po chwili przenosimy się w bliższą i dalszą przyszłość. Lidl daje obietnicę, że zawsze będzie gotowy na święta, co potwierdza fajny opis filmu na YouTube: If you’re watching this in 2021, or 2041, then you’ll know that we’re always be BIG on a Christmas you can believe in, to help keep your favourite festive traditions going on and on (and on!) 🦃

7. KitKat – Have a Break

Już 7 reklam za nami, więc czas na KitKat, który przypomina o wzięciu przerwy. Bardzo prosta kreacja, ale przez układ i kolory nie da się jej przypisać do żadnego innego okresu i postaci, niż Mikołaj i Święta.

KitKat - take a break, reklama świąteczna z brodą Mikołaja odłożoną na fotel

8. GUCCI – Gift

Reklama świąteczna GUCCI nawiązuje do uroków lat 90. W spocie możemy zobaczyć stylowych, uśmiechniętych pracowników czekających na imprezę biurową. Niby nie wygląda to na drogą produkcję, ale obejrzałem z czystą przyjemnością. A że moda wraca, to mamy dobry sposób na dotarcie do młodych i tych trochę starszych.

9. Coca-Cola – List do Mikołaja

Emigracja zarobkowa jest tak popularna wśród Polaków, że na pewno spora część z was odbierze ten spot tak osobiście jak ja. Tym razem Coca-Cola nie prezentuje nam świątecznych piosenek, a reklamowy wyciskacz łez. Bardzo dobry zresztą.

10. Hellman’s & McDonald’s – reklamy z motywami świątecznymi

Wrzuciłem je do jednego worka, bo działają na podobnej zasadzie, czyli produkt przypominający brodę Mikołaja. Jeśli twoja reklama świąteczna polega na ułożeniu produktów w kształt choinki, to od razu powiem: odpuść sobie, to nudne 🤷🏼‍♂️

11. Amazon – Show must go on

Od początku widzimy historię baletnicy, która bardzo ciężko przygotowuje się do występu. Widzimy jej codzienne zmagania, pracę nad sobą i ćwiczenia, ale niestety akcja odbywa się w 2020 i następuje coś, co wszyscy dobrze znamy. Ta reklama Amazonu totalnie do mnie trafiła, a tak naprawdę święta są tylko dodatkiem.

12. Pornhub – Gift Card

Spokojnie, można ją oglądać w pracy. Nie jest to głupkowata reklama o gołych babkach, a fajny spot ze świąteczną historią i emocjami. Scenariusz przypomina, że w prezentach najważniejsze jest trafienie w potrzeby obdarowanego, bez względu na to kim jest. W końcu ile można mieć wełnianych swetrów i skarpet.

https://www.youtube.com/watch?v=jb32Ego033o

14. McDelivery – Christmas

Grafiki pochodzą z 2020, więc nikogo nie dziwi namawianie do zostania w domu. A kreacje są całkiem pomysłowe i fajnie promują dostawę jedzenia z McDonald’s. W końcu coś fajniejszego, niż choinka ułożona z pudełek po Big Macach.

15. Publix – The Attic

Historia opowiada o dziewczynce, która codziennie widzi, jak Mr. Snowman nie wychodzi na zewnątrz. Święta to idealny czas, żeby otworzyć się na sąsiadów i do tego namawia sieć supermarketów Publix. Cokolwiek więcej bym napisał, to zdradzi fabułę, więc po prostu wklejam bałwana ⛄

https://www.youtube.com/watch?v=8z_BunUaXZ0

16. EDEKA – Heimkommen

Tym razem widzimy starszego mężczyznę, który dowiaduje się, że jego zapracowane dzieci nie dotrą na wigilię. Jednak głowa rodziny w dość nietypowy sposób prowokuje ich do przyjazdu (raczej nie polecam tej metody, choć może być szalenie skuteczna). Warto pamiętać o rodzicach, a ta reklama powinna w tym pomóc.

17. STIHL – Christmas Greeting Card

Było smutno, więc teraz przejdziemy do kilku luźniejszych form – STIHL, czyli producent pił motorowych, kosiarek i dmuchaw do liści prezentuje widok zbliżony do tego, który znają właściciele domów. Jednak tym razem kupa liści nie jest utrapieniem, a (prawie) ładną choinką. Swoją drogą śnieg jest sporym ułatwieniem, bo rozwiązuje ten problem (choć nie do końca, podobnie jak skarpety rzucane pod łóżko).

STIHL choinka z liści jako reklama świąteczna

18. Piękna i długa reklama Apartu

Polski sklep z biżuterią opublikował 4-minutowy spot świąteczny, w którym występują m. in. Małgorzata Socha, Julia Wieniawa czy Anna Lewandowska. Było to w 2020, kiedy spora część Polaków straciła pracę lub przynajmniej oszczędności, dlatego można uznać, że twórcy kampanii “delikatni przekroczyli granicę przepychu i wyidealizowanego świata. Tak przynajmniej osądził sąd internetowy w komentarzach.

Na szczęście internet jest stworzony dla rozrywki (i kotów), dlatego szybko pojawiła się śpiewana parodia tej reklamy świątecznej, a przygotował ją Klub Komediowy. Co zabawne – ma 3 razy więcej wyświetleń na YouTube niż oryginał 💍

19. IKEA – Ile jedzenia marnujemy w sezonie świątecznym?

Każdego dnia 1/3 całej żywności produkowanej i zbieranej na świecie jest marnowana, a w okresie świątecznym te kilogramy zamieniają się w tony. IKEA udowadnia, że można stworzyć reklamę z misją (no i przy okazji oczywiście wpływającą na sprzedaż).

20. Lidl – Prison Break (nie jest to zwykła reklama świąteczna)

Zaczynamy od celi więziennej, w której widzimy tylko starszego pana za kratami i strażnika w mundurze. Nie odzywają się do siebie, ale ten drugi postanawia odhaczyć dobry (?) uczynek na święta i zostawia prezent dla więźnia. Wszystko zdaje się iść w dość oczywistą stronę, ale do czasu 👮🏻‍♂️

21. Tyskie – W święta kolej przejść na TY

Coca-Cola ma swoją ciężarówkę świąteczną, a Tyskie w 2020 postawiło na pociąg. To kontynuacja kampanii „Przejdźmy na ty”, a której marka zachęca do łagodzenia sporów i wypicia piwa z sąsiadem.

Choć sam pociąg i wagon restauracyjny to spoko pomysł, tak w 2021 zaczęło się jeszcze lepiej – jedną z pierwszych stacji na trasie pociągu było miasto Żywiec.

Pociąg Tyskie w mieście Żywiec - świąteczna kampania reklamowa

22. Sainsbury’s – 1914

Święta pomagają w zakopaniu topora wojennego, czasem nawet dosłownie. W pięknej historii widzimy żołnierzy, których Boże Narodzenie zastało w okopach. Nie ma tu ogromnych zwrotów akcji, ale to bardzo dobry spot.

23. Erste – What would Christmas be without love?

Gdyby tylko wyświetlenia na YouTube były wskaźnikiem jakości reklamy, to ta pokonałaby wszystkie inne – 78 mln odtworzeń tego wideo to nie może być przypadek. Sympatyczny jeżyk jest odrzucany przez klasowych znajomych, bo przeszkadza im coś, na co nie ma wpływu – kolce.

24. Czerwony Krzyż – Najlepszy prezent świąteczny

Nie skarpeta, a właśnie krew może być dla niektórych najlepszym możliwym prezentem. Czerwony Krzyż świetnie przypomina o wadze krwiodawstwa, które może uratować nie tylko święta, ale i życie 🩸

Czerwony Krzyż - świąteczna reklama z krwią w skarpecie

25. OREO – A Holiday Twist

Bez niektórych elementów święta byłyby zupełnie inne – to choinka, śnieg czy kolędy w radiu. OREO jednak przypomina o jeszcze jednym elemencie i nie jest to krzyk twojej mamy, że znowu nie sprzątasz.

26. Apple – Frankie’s Holiday

Nawet Frankenstein zasługuje na godne życie i akceptację w lokalnej społeczności. Ten spot od Apple nie tylko pokazuje jedną z funkcji ich sprzętu, ale też może trafić w serca zagorzałych widzów. Zdecydowanie warto zobaczyć, nie tylko w święta.

27. Coca-Cola – Coraz bliżej święta

Każdy zna tę czerwoną ciężarówkę i melodię Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta, więc nie będę tłumaczyć co i jak. Ta reklama ma już ponad 20 lat, więc warto przypomnieć jak wyglądała jej pierwsza wersja.

28. Allegro – Czego szukasz w święta? (reklama z dziadkiem i kaczuszką)

Klasyk. Allegro w 2016 roku wypuściło reklamę świąteczną, która poruszyła całą Polskę, czego dowodem może być 19 mln wyświetleń na YouTube. Marka opowiedziała historię starszego mężczyzny, który z jakiegoś powodu zaczyna się uczyć języka angielskiego. Dopiero ostatnia scena rozwiązuje wszystko – historię, worek ze łzami i portfele klientów.

P.S. Przypominałem ten spot przy okazji reklamy świątecznej Allegro z 2021, tam też pokazałem naszą parodię reklamy tej marki (jest trochę jak kalesony zimowe – może nie najładniejsza, ale na pewno tania i skuteczna). A tymczasem wróćmy do dziadka:

Które reklamy świąteczne spodobały wam się najbardziej?

Daj znać pod postem na Facebooku lub przynajmniej zostaw lajka – będzie mi bardzo miło, bo trochę napracowałem się nad tym zestawieniem 🙏🏼

No i obserwuj mnie po więcej, bo zbliżają się kolejne okazje do kreatywnego marketingu, jak np. Dzień Babci. Warto przygotować się z wyprzedzeniem.